Televize a film

Nebezpečný výklad dějin televize Nova

Televize Nova přinesla 12. září 2013 ve večerních Televizních novinách informaci o nebezpečných chemikáliích ve zchátralé textilní továrně Vitka v Brněnci na Svitavsku. V této souvislosti zazněla slova: „Textilka chátrá, přestože má velmi slavnou minulost. Oskar Schindler tu za války zachránil před deportací do Osvětimi 1200 židů. Továrna měla vyrábět granáty. Aby ji nezavřeli, Schindler je nakupoval jinde a vydával za své. Kvůli tomu přišel o všechno, ale zaměstnance zachránil…“

Při tom je všeobecně známé, že v objektu byla jedna z poboček koncentračního tábora Gross-Rosen.

Situace na frontách od roku 1944 naznačovala, že vítězství Německa není tak jisté. Východní fronta se nebezpečně přibližovala, proto nacistické Německo muselo přistoupit k evakuaci válečných podniků z území okupovaného Polska. Místem jejich nového působení se stávalo pohraniční území Československé republiky připojené v říjnu 1938 k Německu po tzv. mnichovské dohodě. Do tohoto prostoru byly směrovány německé zbrojní podniky i pobočky koncentračního tábora (KT) Gross-Rosen – otrockou práci vězňů jedné z nich využívala od podzimu 1944 firma Oskara Schindlera, která vyráběla nábojnice protiletadlových a protitankových granátů.

Pobočka KT Gross-Rosen pracovní tábor Brněnec byla budována již od zimy 1944 a na podzim téhož roku sem bylo z Krakova převezeno strojní zařízení a dva transporty vězňů (700 mužů z KT Gross-Rosen a 300 žen z KT Osvětim). Německé úřady v té době dokonce plánovaly zvětšení tábora v Brněnci do počtu 2200 vězňů (1400 žen a 800 mužů), jak potvrzuje dokument velitelství KT Gross-Rosen z 18. listopadu 1944, který je uložen v muzeu tohoto koncentračního tábora ve Walbrzychu. Zabránil tomu rychlý postup Rudé armády a kvapem se blížící konec války.

Vězni pracovali na výrobě munice pod dozorem SS a německých odborníků. Nábojnice se odvážely do muniční továrny v Poličce, kde se plnily prachovou náplní – odtud šly na frontu. Práce vězňů byla využívána pro potřeby válečného hospodářství a armády až do začátku května 1945. Tábor osvobodila Rudá armáda 9. května.

Informace TV Nova jsou nepravdivé. Zcela zamlčena je existence pobočky koncentračního tábora, vězni jsou označováni jako „zaměstnanci“ továrny, která navíc vůbec nevyráběla. A v systému německé válečné výroby prý Schindler nakupoval granáty jinde. Tuto pošetilost si vybásnil australský spisovatel v románu, který se později stal základem Spielbergova filmu – a americký film (záběry z něj Nova použila jako pozadí zpravodajství) je předkládán jako obraz historie. Nejsem historik, ale takový výklad dějin považuji za velmi nebezpečný – zamlčování a popírání existence jednoho koncentračního tábora může být jen začátkem. Buchenwald, Dachau, Mauthausen, Osvětim…

Josef Šenfeld

kandidát KSČM do PS PČR za Ústecký kraj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *