Novinky

Stanovisko k článku – Lidové noviny 6. března 2018

Lidové noviny, významný demokratický deník, zdvořile a slušně, v minulých dnech oslovil předsedu ÚV ČSBS Jaroslava Vodičku, aby odpověděl na celkem 4 dotazy – tázajícím byl redaktor Jan Horák. Přání bylo formulováno takto:

Vážený pane předsedo,  dovolte mi, prosím, položit Vám několik otázek v souvislosti se slavnostním večerem, který ČSBS pořádá 7. března při příležitosti výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka. V této věci bych se Vás chtěl zeptat na následující:

1. Kde se slavnostní večer koná?

2. Co pro Vás především představuje odkaz TGM, v čem si ho vážíte nejvíce?

3. Už někdy v minulosti pořádal ČSBS slavnostní večer při příležitosti výročí narození TGM, je to třeba pravidelná akce, nebo se letos koná     poprvé?

4. Jestli mám správné informace, na akci má vystoupit s projevem bývalý prezident Václav Klaus. Proč ho ČSBS pozval?

Chtěl bych Vás požádat o odpověď v průběhu dnešního dne/pátečního dopoledne, pokud Vám to čas dovolí. Děkuji za jakoukoliv reakci.   S úctou Jan Horák, Lidové noviny/Lidovky.cz, tel. 734 517 151

 

Předseda Ústředního výboru ČSBS Jaroslav Vodička této korektně podané žádosti vyhověl, na otázky odpověděl takto:

1. Vzpomínkový večer k výročí TGM proběhne ve středu dne 7. března v 18 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

2. Blízké mi je, a vždy bude, Masarykovo usilování o demokratický a současně sociální stát, o něco, co bychom mohli nazývat demokratickým socialismem.

3. Tato akce bývá pořádána každoročně oblastní organizací ČSBS Praha 1

4. A proč by ho ČSBS nezval? Václav Klaus vystoupil na obdobné akci vloni, jeho projev k výročí E. Beneše převzala mnohá česká    média.

 

Ovšem Lidové noviny, zřejmě věrni svému výkladu demokracie, dne 6. března 2018, v 05 hodin ráno, zveřejnili Horákův článek s titulem:

„Svaz bojovníků si připomene Masaryka, řečníka Klause uvede bývalý konfident VB Vodička.“

Článek je plný lží, polopravd a nesmyslů. Ostatně už sám titulek je přinejmenším matoucí – jakákoliv profese „konfident VB“ nikdy neexistovala. Předseda ÚV ČSBS žádné takovéto vzpomínkové večery (kterých ČSBS uskutečnil již desítky) neuvádí, moderací večera je pověřována jiná osoba. Sám výše uvedený článek je odborníky z oblasti žurnalistiky, s nimiž byl aktuálně konzultován, označen jako nevyvážený, neobjektivní, dávající prostor rozsáhlému PR osobě ze spolku jiného, která se vyjadřuje k interním věcem ČSBS, s cílem neověřenými informacemi a údaji poškodit ČSBS v očích široké veřejnosti. Celý článek redaktora Horáka má všechny znaky práce na zadání, jednostranné neobjektivní kritiky a novinářského diletantismu.

ČSBS nebude nadále s novináři tohoto typu, a s tiskovinami, které jim dávají prostor, komunikovat, vyjma případných svých oficiálních či jiných stanovisek, tlumočených žurnalistům prostřednictvím ČTK.

Vladislav Kučík

tiskový mluvčí ČSBS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *