Novinky

Stanovisko ÚV ČSBS

k projevu spolkové kancléřky SRN Angely Merkelové

dne 20. června 2018 na německém Dni útěku a vyhnání

Členové Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu na svém pravidelném jednání dne 26. 6. 2018 projednali projev kancléřky Spolkové republiky Německo, který pronesla na německém Dni útěku a vyhnání:

„Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury. To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění. Až dva milióny lidí přišly následkem vyhnání a útěku o život. Další milióny se musely vyrovnat se ztrátou domova, majetku či přátel a začít nový život ve válkou zničené zemi.“

a vydali toto stanovisko

Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu jménem svých členů postižených vyhnáním z  českého pohraničí v roce 1938 po Mnichovské dohodě, účastníků národního boje za osvobození Československa z německé nacistické okupace, válečných veteránů, čs. politických vězňů německých nacistických věznic, káznic a koncentračních táborů a dalších, důrazně protestuje proti veřejně deklarovanému stanovisku německé spolkové kancléřky Angely Merkelové, dle níž neměl a nemá poválečný transfer Němců do Německa ze zemí sousedících s Německem morální ani politické ospravedlnění. Takový vskutku nehorázný výrok je neomluvitelný. Zejména v době kdy si pozůstalí po obětech německé nacistické okupace a další občané České republiky připomínají zlo a teror německých nacistů v období heydrichiády, kdy si připomínají vyvražděné Lidice, Ležáky, kdy se sklánějí před hrdinstvím těch, co dali svoje životy v boji s nacismem, který vzešel z německé země a tam také byl na hlavu poražen spojenými silami celého světa. Méně slov a pokora by slušely německé kancléřce, která se vyjadřuje k tomu, co je už neměnným časem historie.

Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu oceňuje okamžitý, striktní a věcný přístup českých politiků, kteří ihned po zveřejnění projevu kancléřky
A. Merkelové jej odmítli. Hluboký nesouhlas vyjádřil prezident ČR Miloš Zeman, absolutní nepřijatelnost premiér ČR Andrej Babiš, poslanci PČR Jaroslav Foldyna, Miloslava Vostrá a další.

Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu se dále ohrazuje proti kritice, kterou na adresu českých ústavních představitelů si dovolil vyslovit předseda občanských tzv. „sudetoněmeckých“ spolků Bernd Posselt s tím, že míří ke komunistické minulosti. Autorem myšlenky transferu Němců po 2. sv. nebyli ani čeští komunisté ani čeští nekomunisté, ale političtí představitelé Velké Británie.
Československé republice bylo za realizaci transferu vysloveno uznání Mezispojenecké Komise v Německu, která transfer připravila logisticky, a také Mezinárodního červeného kříže.

V Praze dne 26. 6. 2018

Ústřední výbor ČSBS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *